Betlehemsko svjetlo mira u Gornjogradskoj gimnaziji

20. 12. 2018. Betlehemsko svjetlo mira stiglo je i u Gornjogradsku gimnaziju. Ravnatelj Radovan Librić primio je betlehemsko svjetlo od Saveza izviđača Hrvatske i katoličkih skauta. Zahvalio im se što su svjetlo mira i susreta donijeli upravo na mjesto gdje se stotine učenika susreću svaki dan. Betlehemsko svjetlo mira simbol je Božića i u Bibliji simbolizira dolazak Isusa, a njegovim rođenjem je bio obećan mir svim ljudima dobre volje. Paljenje i dijeljenje betlehemskog svjetla podsjeća da ljudi dobre volje žele jedni drugima mir i dobro, te da je zadatak svih da šire mir među ljudima.

ŠTO JE ZAPRAVO BETLEHEMSKO SVJETLO?

Kako je počelo širenje betlehemskoga svjetla?

Riječ je o inicijativi koja je započela 1986. godine u Austriji, u sklopu dobrotvorne misije za djecu s poteškoćama, kao i za ljude u potrebi. Tu je inicijativu na božićnu večer 1986. u emisiji austrijske televizije potaknula jedna gledateljica. Ona je u toj emisiji u kojoj ljudi pomažu jedni drugima kao zahvalu odlučila pokloniti svjetiljke umjesto božićnih darova. Tako se zapravo razvila ideja betlehemskoga svjetla mira, a jedan predstavnik austrijskih izviđača na prvu nedjelju došašća svake godine u špilji Kristova rođenja u Betlehemu pali svjetlo te ga nosi u Beč u zrakoplovu i to je jedino otvoreno svjetlo koje smije putovati u zrakoplovu. Nakon slavlja u glavnom austrijskom gradu betlehemsko svjetlo mira izviđači iz uključenih zemalja prenose u svoje zemlje. Naši izviđači i katolički skauti preuzeli su betlehemsko svjetlo u Linzu i predali ga u zagrebačku katedralu 16. 12. te se potom širi dalje po hrvatskim gradovima i župama, a župljani ga mogu ponijeti u svoje domove i obitelji.

Donošenje betlehemskog svjetla u Hrvatsku i ove je godine, 26. godinu zaredom, organizirao Savez izviđača Hrvatske, a nacionalni doček svjetla se održava pod pokroviteljstvom predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića.

objavio: Marija Martinović   datum: 21. 12. 2018.

Pobjednica ovogodišnjeg adventskog kalendara je E.R. iz 1.c. Osvojila je slobodan dan po izboru i tri tjedna odgovaranja po dogovoru. Čestitamo!

« Siječanj 2019 »