Kemija i biologija na otvorenom danu škole

Povodom Otvorenih dana Gornjogradske gimnazije profesorice Jasna Bakteta, Natalija Jutriša i Sanja Vidović Birkić zajedno sa svojim učenicima smislili su razne proizvode prirodne kozmetike koji su zamirisali  kabinet kemije.

Proizvodi koji su pravili učenici zajedno sa profesoricama su sapuni od lavande, smilja i naranče, melemi za usne i sol za kupanje.
Učenici su demonstrirali pokus sol za kupanje koji je privukao brojne posjetitelje od najmlađih do najstarijih.

Kabinet kemije su ove godine posjetili bivši maturanti naše škole koji su slavi 53. godina mature. Jedan od maturanata bio je i prof. doc. dr. Tomislav Cvitaš profesor na Kemijskom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu koji je pohađao Gornjogradsku gimnaziju.

Povodom Otvorenih dana Gornjogradske gimnazije i ove godine profesorice Zrinka Polović, Anita Perišić i Sanja Vidović Birkić su zajedno sa učenicima pripremile pokus osmoze, plazmolizu i deplazmolizu pod mikroskopom, mikrosopiranje puči i nekih trajnih preparata. Učenici su posjetiteljima pokazati kako rukovati sa kukcima paličnjacima i pokazati mlade ribice u mrijestilištu.

U kabinetu biologije je smještena i najstarija prirodopisna zbirka iz 1911./12 koja prvotno brojala 4512 predmeta. Zbirka je obnovljena 1993.g. zaslugom Zrinke Polović, profesorice biologije u Gornjogradskoj gimnaziji, te Hrvatskog prirodoslovnog muzeja i Hrvatskog udruženja za zaštitu prirodnog i kulturno-povijesnog nasljeđa- Svanimir. Ova je zbirka dokaz hrvatske kulture i civilizacijske baštine, te izuzetnog mara svih učitelja i nastavnika prirodopisa, koji su u ovoj školskoj zgradi poučavali.

objavio: Nenad Polondak   datum: 7. 6. 2018.

Pobjednica ovogodišnjeg adventskog kalendara je E.R. iz 1.c. Osvojila je slobodan dan po izboru i tri tjedna odgovaranja po dogovoru. Čestitamo!

« Siječanj 2019 »